HASTALAR & AİLELERİ

TEDAVİ OPSİYONLARI

Hastaya SEBH teşhisi konulduktan sonra üç adet renal replasman terapi opsiyonu mümkündür:

  • Hemodiyaliz
  • Periton diyalizi
  • Transplantasyon

TEDAVİ OPSİYONU

HEMODİYALİZ

Hemodiyaliz (HD), kanınızı temizleyen ve filtreleyen bir prosedürdür. Vücuttan zararlı atıklar ile ekstra tuz ve sıvıları atar.

HD, kanın temizlendiği yerde yarı geçirgen diyaframı bulunan özel bir filtre, diyalizör, kullanır. BU diyalizör bir makineye bağlıdır. Tedavi esnasında kan makine tarafından diyalizöre pompalanan boru sistemlerinde dolaşır. Diyalizör, atık ve ekstra sıvıları filtreler. Sonra temizlenen kan tekrar size iletilir.

İlk tedaviden önce kan dolaşımına erişim sağlanmalıdır. Bu erişim, kanın sizin vücudunuzdan diyaliz makinesine, sonra da tekrar size taşınması için bir yol oluşturur.  Üç ana HD vasküler erişimi: AV fistül, vasküler erişim graftı ve merkezi venöz kateter.

HD evde veya bir merkezde yapılabilir. Bir merkezde tedaviyi hemşireler veya eğitimli teknisyenler gerçekleştirir. Evde ise tedaviyi, genellikle aile fertlerinden veya arkadaşlarınız arasından bir partneriniz vasıtasıyla siz gerçekleştirirsiniz. Evde diyaliz yapma kararı vermeniz durumunda hem siz hem de partneriniz özel bir eğitim alırsınız.

Hemodiyaliz genellikle haftada üç kere yapılır. Her tedavi ortalama 3,5 ila 5 saat arasında sürer. Tedavi esnasında okuyabilir, yazabilir, uyuyabilir, konuşabilir veya TV seyredebilirsiniz.

TEDAVİ OPSİYONU

PERİTON DİYALİZİ

Periton diyalizi (PD), böbreklerinizin işlevinin yerine geçen bir başka prosedürdür. Vücudunuzdan ekstra suyu, atıkları ve kimyasalları atar. Bu tip diyaliz kanınızı filtrelemek için peritonu kullanır.

Diyalizat denilen bir temizleme solüsyonu özel bir tüp vasıtasıyla batın bölgenizden geçer. Sıvı, atıklar ve kimyasallar, kılcal damarlardan peritoneal membrana, oradan da diyalizata geçer. Tarif edilen şekilde birkaç saat bekledikten sonra diyalizat, kanınızdan atıkları da alarak batından boşaltılır. Sonra batınınızı taze diyalizat ile doldurursunuz ve temizlik süreci tekrar başlar.

İlk tedaviden önce bir cerrah batınınıza kateter denilen yumuşak bir tüp yerleştirir. Bu kateter hap orada kalır. Peritoneal membranınızın içine ve dışına diyalizat iletimine yardımcı olur.

Bu PD doldurma ve boşaltma sürecinin iki ana türü vardır:

  • SAPD (Sürekli Ayaktan Periton diyalizi), gün içinde manuel olarak.
  • OPD (Otomatik Periton diyalizi), geceleyin bir döngüleyici vasıtasıyla otomatik olarak.

TEDAVİ OPSİYONU

TRANSPLANTASYON

Böbrek transplantasyonu başka birinden sağlıklı bir böbreği sizin vücudunuza yerleştiren bir prosedürdür. Bu yeni böbrek, sizin çalışmayan iki böbreğinizi yapamadığı bütün işi yapar.

Cerrah bu yeni böbreği vücudunuzun içinde batın ile üst uyluk arasına yerleştirerek, yeni böbreğin arter ve damarını sizin arter ve damarınıza bağlar. Kanınız yeni böbrekten geçerek idrar üretir, aynen sağlıklıyken kendi böbreklerinizin yaptığı gibi. Yeni böbrek hemen çalışmaya başlayabilir veya idrar üretmesi birkaç hafta alabilir. Enfeksiyon veya yüksek tansiyona neden olmadığı sürece kendi böbrekleriniz yerinde kalır.

Kendi aile fertlerinizin birinden böbrek alabilirsiniz. Bu tip donöre akraba olan canlı donör denilir. Kısa bir süre önce ölmüş birinden de böbrek alabilirsiniz. Bu tip donöre ölü donör denilir. Bazen eş veya yakın bir arkadaş böreğini bağışlayabilir. Bu tip donöre akraba olmayan canlı donör denilir. Donörün kan dokularının sizinkine çok iyi uyması oldukça önemlidir. Bu uyum, vücudunuzdaki bağışıklık sisteminin yeni böbrekle savaşmasını veya reddetmesini engellemeye yardımcı olacaktır. Vücudunuzun yeni böbreği kabul edip etmeyeceğini öğrenmek için laboratuvarda özel kan testleri yapılacaktır.

Ameliyat yaklaşık 3 ila 6 saat sürer. Hastanede kalış süresi genellikle 10 ila 14 gündür. Hastaneden ayrıldıktan sonra düzenli olarak takip ziyaretleri için kliniğe gidilmelidir.

HASTALAR & AİLELERİ

SIKÇA SORULAN SORULAR

Benim için en iyi tedavi yöntemi hangisi?
Çok çeşitli tıbbi, sosyal ve psikolojik faktörler değerlendirilmelidir. Sizin için en doğru tedavi modelini seçmekte doktorunuz yardımcı olacak ve tavsiyelerde bulunacaktır.

Bir hemodiyaliz hastası olarak çalışmaya devam edebilecek miyim?
Kesinlikle, çalışma temponuzu korumanız hem zihinsel hem fiziksel olarak iyi durumda ve toplum için üretken olarak kalmanızı sağlayacaktır.

Diyaliz ağrılı mıdır?
İlk baştaki vasküler erişim esnasında iğneler girerken çimdiklenme hissi olabilir. Ancak, bu konuda yardımcı olan cildi uyuşturan ilaçlar mevcut. Diyaliz tedavinizin geri kalanında ağrı olmamalı.

Spor yapabilir miyim?
Hastalar spor konusunda aktif kalmaya devam etmelidir. Spor ve diğer aktiviteler sağlıklı kalmanıza, oyunlara katılmak da iyi hissetmenize yardımcı olur. Her halükârda, herhangi bir spora başlamadan evvel doktorunuza danışın.

Diyaliz hastaları seyahat edebilir mi?
Evet. Dünyanın çoğu ülkesinde renal bakım merkezleri mevcuttur. Tedavi standarttır. Gitmeden önce diğer merkezde randevu almanız gerekir.